03 грудня 2012

Підбірка № 6. Сніговик та його історія.


    Ця весела зимова витівка відома людям вже не одне сторіччя. Але далеко не багатьом відомо, який надприродний сенс був у сніговика в минулому ... 
    Якщо вірити старовинним переказам, в кінці XV століття, приблизно в 1493 році, італійський скульптор, архітектор, поет Мікеланджело Буонарроті вперше зліпив снігову фігуру. За даними історичних досліджень, перша письмова згадка про сніговика зустрічається в книзі XVIII століття : там йдеться про «красивого сніговика» гігантських розмірів. А саме слово «schneeman» , тобто «сніговик» спочатку виникло в німецькій мові. Зображення сніговика вперше з'явилося в якості ілюстрації до дитячої книжки з піснями, виданої в Лейпцигу. 


    Перші сніговики зображувалися недобрими лютими сніговими монстрами вражаючих розмірів. Це не випадково, адже в ті давні часи безжальні зими з лютими морозами і вогкий хуртовинами приносили чимало клопоту. Швидше за все, саме тоді і з'явилися повір'я, згідно з якими сніговики представляють реальну загрозу для людей. Думали, що небезпечно ліпити їх в періоди повного місяця: для людини непослух може обернутися нав'язливими жахливими сновидіннями, нічними страхами , та й взагалі всілякими невдачами. А в Норвегії існувало переказ про те, що сніговиків небезпечно роздивлятися пізно увечері за штори. До того ж, поганим знаком вважалося зустріти сніжну фігуру вночі: її рекомендувалося обійти стороною. 
   Тільки в XIX столітті снігові створення «подобрішали» і незабаром стали незамінним атрибутом Різдва і Нового року . Вітальні листівки із зображенням милого усміхненого сніговика в оточенні веселих дітей швидко завойовували популярність. 


    Цікаво, що в поданні європейських народів сніговик - це завжди істота чоловічої статі, снігових баб і снігуроньок у них ніколи не було. В англійській мові для його позначення є тільки одне слово - «snowman» . 
    За старовинною європейської притчі, святий Франциск Ассизький вважав створення сніговиків своєрідним методом боротьби з бісами. А по інший християнською легендою, сніговики - це ангели . Адже сніг - це дар неба. А значить, сніговик - не хто інший, як ангел, який може передавати Богу прохання людей. Для цього маленького Сніговичка ліпили з свіжого снігу і тихенько шепотіли йому своє бажання. Вірили, що як тільки сніжна фігурка розтане, бажання відразу буде доставлено на небеса і незабаром виповниться. 
    У Європі сніговиків завжди ліпили поруч з будинками, щедро прикрашали гірляндами і домашнім начинням, кутали в шарфи, а в руки вручали гіллясті мітли. В деталях їхні «шати» вгадується містичний характер. Наприклад, ніс у вигляді морквини прикріплювали, щоб умилостивити духів, що посилають урожай та родючість. Перевернуте відро на голові символізувало достаток у домі. У Румунії здавна відомий звичай прикрашати сніговика «намистом» з головок часнику. Вважалося, що це сприяє здоров'ю домочадців і оберігає їх від витівок темної сили.


   На Русі ж сніговиків ліпили з давніх язичницьких часів і шанували як духів зими . До них, як і до Мороза, ставилися з належною повагою і зверталися з проханнями про допомогу і зменшенні тривалості лютих морозів. До речі, снігові баби і Снігуронька були тільки на Русі. Наші предки вірили, що зимовими природними явищами велять духи жіночої статі. Тому, щоб показати їм свою повагу, ліпили снігових баб. Не даремно існує вислів «зима-матінка», «мороз-батюшка». А місяць січень іноді навіть так і називали - «сніговик».    Для нашого народу сніговик - теж один з улюблених новорічних персонажів. В славних радянських мультфільмах «Сніговик-поштовик» , «Коли запалюються ялинки» сніговик виступає як вірний помічник  Діда Мороза по господарству. У Радянському Союзі сніговиків майстерно малювали на вітальних листівках .
     Сьогодні в нашому цивілізованому світі створення снігових фігур залишається не тільки улюбленим заняттям дітвори, але й суспільно організованим святом . По всьому світу ставлять рекорди по ліпленню найвищих сніговиків. 
Источник: http://shkolazhizni.ru/archive/0/n-32285/
© Shkolazhizni.ru


 Для натхнення або роботи - підбірка картинок сніговиків тут, або тут.

2 коментарі:

  1. Спасибо, Таня!!! А я многого не знала!! Вот теперь буду знать, что дочке рассказывать!

    ВідповістиВидалити
  2. Рада, что статья понравилась )))

    ВідповістиВидалити